VİOP’ta pamuk yatırımı, VİOP’ta spot pamuk emtiasının dayanak varlık olduğu vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesinde vadeli ve kaldıraçlı olarak işlem yapılmasıdır.

Türk ekonomisi için çok değerli bir endüstriyel ürün olan pamuk emtiasının fiyatları mevsimsellik, küresel konjonktür, ekonomik büyüme, ülkelerin tarım politikaları gibi birçok unsurdan etkilenir. Bu sebeple gerek gelecekteki fiyatı için referans fiyat oluşturmak gerekse risk yönetimi sağlamak, aynı zamanda spekülatif kazanç imkanları sunmak amacıyla Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren VİOP’ta pamuk kontratı işlem görür.

VİOP’ta pamuk yatırımı pamuk tüccarları kadar spekülatif kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar için de önemli bir yatırım modelidir. Mesela vadeli pamuk fiyatları diğer emtialara göre fiyatı daha öngörülebilir enstrüman olmakla birlikte küresel piyasalardaki arz talep dengesinden etkilenir. Bu çerçevede oluşan fiyat dalgalanmaları çift yönlü kısa/uzun stratejilere zemin hazırlar.

VİOP’ta pamuk yatırımı avantajları

VİOP’ta pamuk yatırımının piyasanın ve işlem gören varlığın türev olmasından kaynaklanan çoklu avantajları vardır. VİOP’ta pamuk yatırımının öne çıkan avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

-Standart Vadeli kontratlar üzerinden işlem yapılır.

-Bir ton sözleşme büyüklüğünde kaldıraç etkisi ile daha az teminatla yatırım yapılabilir.

-Ortalama kaldıraç oranı 1’e 10’ dur. Spot piyasaya göre daha az teminatla aynı yatırım hacminde işlem imkanı tanır.

-Fiziki yatırımın bozulma, nakliye, sigorta, depolama gibi maliyetlerine katlanmadan Ege pamuk fiyatına alım ve satım pozisyonu açma dolayısıyla yatırım imkanı tanır.

-Fiyatların hem yükselişine hem de düşüşüne yatırım avantajı vardır.

-İnternet üzerinden online olarak işlem yapılabilir.

-Spot piyasaya göre Ege pamuk ürünün tüm standartlarını taşıyan VİOP ege pamuk sözleşmesine şeffaf piyasa koşullarında yatırım yapılabilir.

VİOP Ege pamuk kontratının özellikleri

Ürün Kodu: COTEGE                                *Kontrat Adı: F_COTEGE0319

Sözleşme Büyüklüğü: 1 Ton                        Yaklaşık Kaldıraç: 1:13

*Başlangıç Teminatı: 810,00 TL     İşlem Saatleri: 09:30 – 18:15

*2019 Mart vadeli kontratın özellikleri örnek olması amacıyla verilmiştir. Teminatlar span parametrelerine ve vadelere göre güncellenir.

Vade Ayları:  Mart, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralıktır. Aynı anda içinde bulunulan aya en yakın iki vade ayına ait sözleşmeler işlem görür.

Takas Süresi: Fiziki teslimat işlemlerinde takas süresi T + 5,  diğer işlemlerde ise T+1 olarak uygulanır. Zararlar hesaplardan T günü sonunda tahsil edilirken, karlar hesaplara T günü aktarılır.

Fiyat Kotasyonu ve Minimum Fiyat Adımı: Ege pamuğun Türk Lirası cinsinden değeri virgülden sonra üç basamak olarak kote olur. Minimum fiyat adımı 0,005’dir. Minimum fiyat adımının değeri 5 TL’ye karşılık gelir (5,125 veya 5,410 TL/kg gibi).

Günlük Fiyat Değişim Limiti:  Günlük fiyat değişim limiti, her bir sözleşme için belirlenen baz fiyatın ±%10’udur.

VİOP’ta pamuk yatırımını GCM avantajları ile yapın

VİOP’ta pamuk yatırımı nasıl yapılır, pamuk emtiasını ve emtia piyasalarını etkileyen gelişmeler, VİOP işlem platformu erişimi ve kullanımı, işlem pratiği, ücretsiz eğitimler dahil çok daha fazlası için sektörün lider ve ödüllü kurumu GCM Menkul Kıymetler’in www.gcmforex.com adresini ziyaret edebilirsiniz.